Läser med förskräckelse om den vargslakt som tillåts just nu. Det heter att man måste se till att inavel undviks och att det är därför riksdagen beslutat om denna jakt. Men kritiker och de som har kunskap om vargen säger att beslutet saknar vetenskaplig förankring.
”Vi har bara 185-219 vargar i landet. Det är för tidigt att beståndsbegränsa. Enbart skyddsjakt borde tillåtas. 27 vargar innebär en minskning med tio procent, vilket kan få stora konsekvenser beroende på vilka vargar i en familj som skjuts. Valpar, födda i maj, kan dö indirekt.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article6371473.ab
12 000 jägare deltar i hetsjakten mot vargen och ingen lyssnar på WWF, Naturskyddsföreningen eller Rovdjursföreningen som nu tvingas vända sig till EU för att försöka stoppa slakten.
12 000 jägare som de flesta tyvärr inte är intresserade av om man undviker inavel eller inte. De medverkar tyvärr enbart för att det skulle vara någon slags status att ha skjutit en varg.
Vargen anses av vissa att vara ett blodtörstigt rovdjur men den försöker bara överleva på det enda sätt den känner till……skaffa föda genom att döda andra djur.
Men när människan för nöjes skull och för att kunna skryta med att ha skjutit en varg ger sig ut i en hetsjakt för att slakta dessa djur blir man riktigt rädd.
Blodtörstig och hänsynslös för egen vinnings skull……det är människan det.
.